Friwo HERC – zasilacze open-frame do zastosowań w medycynie oraz audio/wideo

FRIWO, niemiecki producent zasilaczy medycznych i zasilaczy do zastosowań przemysłowych wprowadza do swojego portfolio nową serię zasilaczy „HERC” typu open frame. Nazwa własna „HERC” oznacza „Wysoka efektywność i szybka personalizacja”.

Zasilacze HERC charakteryzują się dwiema zasadniczymi cechami kompaktowych wbudowanych komponentów:

  • bardzo wysoką sprawnością (a także niskimi stratami w trybie gotowości)
  • oraz łatwą do adaptacji otwartą konstrukcją dla szybkich modyfikacji dla specyficznych wymagań klienta.

 

Pierwsze zasilacze Friwo HERC obejmują napięcia wyjściowe 5-48 VDC dla mocy 18, 30 i 175 W.

Standardowe wymiary produktów open frame to: 3″x2″; 4″x2″ i 5″x3″ dla różnych mocy wyjściowej. Są nie tylko najpopularniejszymi wymiarami stosowanymi powszechnie w przemyśle, ale seria HERC charakteryzuje się także niską wysokością tylko 1″-1,3″.

Przy efektywności sięgającej do 94%, zasilacze te należą do najwyższej klasy. FRIWO ustanawia również nowe standardy zużycia energii w stanie spoczynku: wymagania normy DOE VI dotyczące zewnętrznych zasilaczy są zaspokojone z dużym zapasem, co jest dość niezwykłe w przypadku zasilaczy typu open frame. Urządzenia mogą pracować w temperaturze otoczenia w zakresie od -25°C do 70°C. Konstrukcja zasilaczy pozwala na używanie ich zarówno jako chłodzonych konwekcyjnie, jak i z wymuszonym obiegiem powietrza.

 

 

Zasilacze HERC spełniają medyczne wymagania określone w normie IEC60601-1 i mogą być stosowane na całym świecie na wysokości do 5000 m. Dzięki ochronie 2xMOPP, zasilacze są zaprojektowane do ochrony pacjenta, jak i użytkownika. Minimalny prąd upływowy <100 μA (dla wybranych produktów nawet <10 μA) umożliwia producentom projektowanie urządzeń medycznych do kontaktu z pacjentem w klasy BF lub CF. 

Zgodnie z nową Bazą Standardów Niebezpieczeństwa IEC62368-1, seria HERC jest wysoce zalecana do użytku w przemyśle, komunikacji oraz zastosowaniach audio/wideo.

W kontekście EMC, nowa seria HERC spełnia czwartą edycję normy IEC 60601-1-2 dla urządzeń medycznych, zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ponadto wymagania dotyczące urządzeń klasy ochrony II z uziemieniem również są spełnione, co z kolei pozwala na zastosowanie ich również w obszarze urządzeń domowych według IEC60601-1-11. Odnośnie dopuszczalnych wartości granicznych dla prądów harmonicznych IEC 61000-3-2, jednostki mocy o mocy >75 W są wyposażone w aktywny PFC.

W opracowaniu pozostają kolejne produkty o większej mocy (120, 225, 350, 450 W), które będą sukcesywnie wprowadzane na rynek.

Zasilacz Friwo HERC